Rádi navštěvujete čajovny pro jejich klid a mírumilovnost? Nejste sami. Pokud se i zajímáte o etiketu čajového obřadu, třeba právě vám by se mohl líbit zážitek, při kterém se seznámíte se správným průběhem čajového obřadu.

Přivítejte čajového mistra

Pokud se rozhodnete pro zážitek Čajový obřad u vás doma, budou vás čekat přibližně tři hodiny v přítomnosti čajového mistra, který vám přiblíží historii tohoto blahodárného nápoje. Poté vám mistr připraví tři druhy čajů a užijete si jejich degustaci. Zážitek je určen jako pro dvojici, tak pro jednotlivce. Zážitek se navíc odehrává v klidu vašeho domova a tak se nemusíte bát zeptat na podrobnosti týkající se přípravy čaje a dodržování rituálů při čajovém obřadu. Tento zážitek se řadí mezi gurmánské zážitkové dárky, podobně jako kurz přípravy kávy či kurz sushi.

52_sber-caje-sri-lanka

Druhy čaje

Druhy čaje se rozdělují podle zpracování listů čajovníku. Tato rostlina je stálezelený keř, který může dorůst výšky až patnácti metrů. Nejznámější druhy čajů jsou bíle, zelené, polozelené a černé. Bílý čaj je známý jako nejjemnější druh čaje, má velmi lehkou chuť a navíc je prospěšným pomocníkem při spalování tuků. Zelené čaje oplývají výraznější chutí a vůní, odstraňují pocit únavy a podporují činnost močové soustavy a mozkovou činnost. Černému čaji se v Číně také někdy říká červený čaj, při správném skladování si svoji specifickou vůni a účinky dokáže zachovat i několik let. Pokud pijete rádi černý čaj, rozhodně si ho nezapočítávejte mezi denní množství tekutin. Je všeobecně známé, že černé čaje spíše odvodňují.

Mezi další oblíbené nápoje patří maté, lapacho nebo roibos, které jsou mezi veřejností  také známé jako čaje, ale není to jejich správné označení – nevyrábí se totiž z listů čajovníku, ale z kůry jiných rostlin. Čajovník pochází původně z Číny a Indie. Čaj je také oblíbený proto, že je jeho součástí kofein a má tak povzbuzující účinky.

Nadchla vás myšlenka čajového obřadu u vás doma? Prozkoumejte i další možnosti zážitků a zážitkových dárků, výběr je široký!